Pielęgnacja ciała w ciąży

wtorek, września 01, 2015

Dziś pojawiam się z wpisem, z którym czekałam do końca mojej ciążowej przygody. Zależało mi na rzetelnym opisaniu tego, co mi się sprawdziło przez te 9 miesięcy oczekiwania. Jest też jeden mało udany kosmetyk. 
Być może są wśród Was kobiety, które planują w niedługim czasie maluszka lub takie, które już oczekują dzieci, więc mam nadzieję, że moja zbiorcza ciążowa refleksja kosmetyczna, będzie dla Was pomocna.

Jak już pewnie część z Was wie, swoją ciążową przygodę rozpoczęłam w grudniu. Generalnie przez większość grudnia żyłam w słodkiej nieświadomości, gdyż o tym, że zostaniemy rodzicami dowiedzieliśmy się tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia ;) Moja skóra strasznie wtedy zaszalała i praktycznie od samego początku miałam na twarzy i na ciele dość duże wyrzuty AZS. Jak się później okazało, łatwiej było mi je pokonać na ciele niż na twarzy, a pierwszą taką 'żelazną bronią' okazała się być słynna oliwka dla mam z Rossmanna. To od niej zaczęła się moja ciążowa przygoda pielęgnacyjna.




Jak już wcześniej wspomniałam, rzuty atopowe pojawiły się u mnie w różnych miejscach na ciele. Mimo wizyty u dermatologa, nie uzyskałam właściwej pomocy, ponieważ pani dermatolog z miejsca przepisała mi środki ze sterydami i powiedziała, że do określonego stężenia sterydy w ciąży są dozwolone. Powiem szczerze, że z gabinetu wyszłam z pewnym niesmakiem, gdyż lekarka nawet nie wysiliła się, by pomyśleć o czymś innym, no poza ulotką pewnej firmy dermokosmetycznej, której plakaty wisiały w całym gabinecie...
Z pomocą koleżanki, bardzo szybko znalazłam w aptece (Mediderm) Krem dla osób chorych na łuszczycę, egzemę i atopowe zapalenie skóry. Jedyny krem, który pozwolił mi pozbyć się nieestetycznie wyglądających suchych placków, małych niepozornych ranek po samoistnych pęknięciach skóry, a co więcej doskonale sprawdzał się zimą jako krem do rąk. Jest to jeden z tych produktów, który nie tłuści skóry, ale dobrze nawilża. Daje ukojenie w momentach, kiedy łuszcząca się skóra swędzi i piecze. Bardzo dobrze się wchłania, dzięki czemu nie tłuści nic z naszego otoczenia (ubrania, pościel, przedmioty codziennego użytku). Owszem, pozostawia na skórze bardzo delikatny film, ale jest on naprawdę komfortowy. Stosowałam ten krem zarówno na twarzy (pękająca skóra powiek) i na ciele. Efekty w moim przypadku były widoczne już po kilku dniach, jednak ważna jest systematyczność.

Skład: 
Aqua Purificata, Petrolatum, Cetearyl Alcohol, Parafiinum Liquidum, Cetomacrogol 1000, Phenoxyetanol.




Pierwsze widoczne zmiany (typowo) ciążowe na ciele, pojawiły się u mnie w rejonie biustu ;) Mój dotąd niezbyt duży 'asortyment kobiecy' wszedł w wyższe rozmiary i to już było dla mnie sygnałem, że trzeba od razu zacząć smarować się na potęgę. W pierwszej kolejności używałam tylko oliwki dla mam, ale z czasem dotarła do mnie przesyłka z kosmetykami dla kobiet w ciąży, więc zaczęłam stosować także (Pharmaceris M) Ujędrniający krem do pielęgnacji biustu. Produkt przeznaczony jest dla kobiet w ciąży od 4 miesiąca. Bezpieczny jest również w stosowaniu w okresie karmienia. Można stosować go także po zakończeniu karmienia. Z racji tego, że był to dla mnie kosmetyk nieznany, używałam go głównie rano. Krem wchłaniał się szybciej niż wspomniana wcześniej oliwka, więc mogłam się do razu ubierać, szczególnie zimą. Konsystencja jest naprawdę lekka, więc nawet w przypadku, gdy okolice piersi były niezwykle wrażliwe, mogłam bez problemu zaaplikować krem i mieć poczucie, że dbam o siebie. I tak krem + oliwka uchroniły mnie przed jakimikolwiek niespodziankami na skórze w obrębie biustu. Cieszę się ładnie wyglądającą, delikatną i miękką skórą.

Skład:
Aqua, Pentylene Glycol, Cyclopentasiloxane, Paraffinum Liquidum, Glycerin, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Canola (Canola) Oil, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Caprylyl Methicone, Panthenol, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Stearic Acid, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Laureth-7, CI 77820.




Absolutnym hitem mojej ciążowej pielęgnacji okazała się być (Babydream) Oliwka pielęgnacyjna dla mam, która towarzyszy mi w łazience od dawna, ale od grudnia szczególnie, gdyż dopiero wtedy tak naprawdę zaczęłam jej używać na całym ciele. Zawarty w kosmetyku olejek migdałowy i olej makadamia ma uelastyczniać skórę i chronić ją w momencie silnego naciągania i rozciągania. Olej jojoba, olej sojowy i olej słonecznikowy, intensywnie pielęgnują skórą, która staje się gładka i delikatna. Przeznaczona jest do stosowania już od pierwszego miesiąca ciąży. Moja skóra jest po tej oliwce genialne nawilżona i przyjemna w dotyku, gładka. Wygląda na naprawdę zadbaną. Mamowa oliwka ma delikatny przyjemny zapach, dobrze się wchłania, ale pozostawia delikatny tłusty film na skórze (nie żółci ubrań, tak jak to potrafią robić oliwki dla dzieci). Uważam, że to głównie dzięki niej nie mam w tej chwili ani jednego nowego rozstępu na ciele (oczywiście pomijam te pojedyncze, które mam na pośladkach od 15 lat, od kiedy to zbyt szybko urosłam). Przytyłam w ciąży blisko 15 kg, startując z wagi 48 kg. Na szczęście praktycznie wszystko poszło w brzuch i biodra. Mimo wszystko w ciągu tych 9 miesięcy, skóra rozciągała się bardzo w ekspresowym tempie, a ta oliwka uchroniła mnie od złego. Trzyma skórę w dobrej kondycji jak żaden inny balsam do ciała.

Skład:
Glycine Soja (Soybean) Oil, Prunus Amygdalus (Sweet Almond) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil/unsaponifiables, Simmondsia Chinensis (Jojoba)Seed Oil, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Tocopherol, Parfum.




Kolejnym produktem, który używany był przeze mnie w połączeniu z mamową oliwką jest (Pharmaceris M) Krem zapobiegający rozstępom. Tak jak preparatu do biustu, używałam go głównie na dzień, gdyż miał bardzo lekką konsystencję i wchłaniał się błyskawicznie. Stosowałam go głównie na pośladki i uda. Produkt polecany do stosowania również od 4 miesiąca ciąży, w okresie karmienia, a także u osób z tendencją do znacznych wahań wagi ciała, w szczególności w okresie dorastania, typowym do zmian masy ciała oraz dużego przyrostu. Dość przyjemny kosmetyk.

Skład:
Aqua, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Cotton (Gossypium) Seed Oil, Cyclohexasiloxane, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Tromethamine, Propylene Glycol, Xanthan gum, Disodium EDTA, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Hordeum Distichon (Barley) Extract, Fomes Officinalis (Mushroonm) Extract, Escin, PVP, BHA, Caffeine, Theophylline, Threonine, Sorbitol, Lecithin, Sodium Chondroitin Sulfate, Collagen, Folic Acid, Caprylyl, Glycol, Glyceryl Caprylate, Methylparaben, Diazolidinyl, Urea, Phenoxyethanol, Parfum.




W początkowych tygodniach ciąży borykałam się z bardzo intensywnym łuszczeniem się skóry głowy. Skóra potrafiła sypać się z włosów niestety całymi wielkimi płatami. Generalnie wcześniej w takich ekstremalnych przypadkach, zawsze używałam maści sterydowych, jednak nie chciałam tego robić w tym przypadku i wybawieniem okazała się być (Emolium) Emulsja na suchą skórę głowy. To bardzo przyjemny, delikatny produkt, który pokochałam za to, że w ogóle nie tłuści włosów (w przeciwieństwie do maści). Ma dość wodnistą konsystencję, więc łatwo go rozprowadzić między włosami. Plusem jest na pewno (niezbyt precyzyjny, ale jednak) aplikator. Regularnie stosowany pozwolił mi cieszyć się opanowaną skórą. Stosowałam go głównie nad karkiem i przy linii włosów, gdyż tam miałam generalnie największy problem.

Skład:
Aqua, Cetearyl alcohol, Dicaprylyl carbonate, Panthenol, Ceteareth-25, Zea mays oil, Sodium Hyaluronate, Wheat amino acids, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Sodium PCA, Glucose, Urea, Glutamic acid, Lysine, Allantoin, Lactic acid, Propylene glycol, Polyquaternium-37, Propylene glycol dicaprylate/dicaprate, PPG-1 Trideceth-6, Phytantriol, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic acid, Ascorbyl palmitate, Citric acid, Disodium EDTA, Sodium hydroxide, Parfum.




Produkt, który testowałam sobie w ostatnich ciążowych tygodniach i to tylko punktowo, to słynny olejek Bio - Oil. Jednak nie mam o nim zbyt pochlebnego zdania. Nie dość, że ma niezbyt udany skład (Retinyl Palmitate - witamina A, składnik niewskazany w dużych ilościach w kosmetykach dla ciężarnych; Anthemis Nobilis Flower Oil - olejek z rumianku rzymskiego, nie stosować w pierwszych miesiącach ciąży; Lavandula Angustifolia Oil - olejek lawendowy, nie stosować w pierwszych miesiącach ciąży; Rosmarinus Officinalis Leaf Oil - olejek rozmarynowy, nie stosować w pierwszych miesiącach ciąży.), to na dodatek nie robi moim zdaniem nic. Moja blizna nad uchem, która pojawiła się w momencie drastycznego pękania skóry w początkach ciąży, jak była na swoim miejscu tak jest. Lubić go mogę jedynie z ładny zapach, ale od tego mogę mieć perfumy.

Skład:
Paraffinum Liquidum, Triisononanoin, Cetearyl Ethylhexanoate, Isopropyl Myristate, Retinyt Palmitate, Helianthus Annuus Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Anthemis Nobilis Flower Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Calendula Officinalis Extract, Glycine Soja Oil, BHT, Bisabolol, Parfum, Alpha-lsomethyl lonone, Amyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene, Linalool, CI 26100.




Pomijając ten nieszczęsny Bio-Oil, to były moje podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne w ciąży. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie używała jeszcze dorywczo (bardziej lub mniej) czegoś na boku. Jednak realnie patrząc uważam, że im mniej, tym lepiej.
Oprócz kosmetyków nawilżających do wsmarowywania warto zaopatrywać się w delikatne środki myjące - żele, mydła. Niezwykle ważną pozycją kosmetyczną pod prysznicem powinien być dobry płyn do higieny intymnej. Ja przez większość ciąży używałam Lactacyd i w sumie był to jedyny tego typu specyfik, który chronił mnie przed infekcjami. Niestety inne produkty nie dawały sobie z tym rady i po kilku wizytach w gabinecie ginekologicznych lądowałam w domu z receptą.
Nie należy zapominać o złuszczaniu naskórka przy pomocy peelingów. Ja używałam ich zazwyczaj 2 razy w tygodniu. Z wiadomych względów omijałam brzuch lub wykonywałam taki zabieg czymś bardzo delikatnym, ale pośladki, uda były katowane przeze mnie dość mocno ;) Skóra po takich rytuałach wręcz spijała kosmetyki z powierzchni skóry. Peelingowanie ciała to dość ważny zabieg i przynosi dużo korzyści, o ile wykonuje się go w sposób umiejętny. Nie polecę Wam tu szczególnie jakiegoś konkretnego produktu, bo żaden tak naprawdę nie zachwycił mnie na tyle, by o nim szumnie wspominać. 




Oczywiście wszystkie te kosmetyki nie zdałyby się na nic, gdyby nie systematyczność. Dlatego uparcie każdego dnia wcierałam je i wmasowywałam okrężnymi ruchami gdzie się tylko dało. Uważam, że tylko taki użytek może dać nam nadzieję na powodzenie. Oczywiście skóra każdej kobiety jest inna i nikt nie zagwarantuje, że akurat te czy inne kosmetyki zapobiegną powstawaniu rozstępów, bo na to składają się też uwarunkowania genetyczne czy inne czynniki. Ja generalnie byłam dość aktywna w ciąży. Może nie uprawiałam żadnych sportów czy gimnastyki, ale nie siedziałam też całymi dniami na kanapie i nie zajadałam się chipsami i batonami. Odżywianie w ciąży też jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że je się dla dwojga, a nie za dwoje. Pozytywne efekty przynosi na pewno też picie wody. Nigdy nie byłam jej fanką, ale piłam ją z rozsądku. By się zmobilizować zainstalowałam nawet w telefonie program, który odliczał mi wypite szklanki wody tak, bym każdego dnia zrealizowała zamierzony cel ;)


Mam nadzieję, że mój zbiorczy post okaże się dla Was przydatny,
a kosmetyki, które dziś przywołałam i u Was okażą się pomocne.

37 komentarze

  1. Ja mam troche inny punkt widzenia:) Zarowno w pierwszej jak i w drugiej ciazy smarowalam skore balsamami i olejami jakie mialam na stanie. Nie kupilam z tego co kojarze ani jednego kosmetyku specjalnego dla mam. Generaalnie patrzylam na sklady i smarowalam sie bardzo systematycznie. Czesto zwykle balsamy maja podobne sklady a ceny o wiele nizsze. W moim przypadku odpukac narazie skora nie ma rozstepow mimo ze jako nastolatka nabawilam sie ich na udach. Po kilku tubkach kremow do biustu, z ktorych wiekszosc sie rolowała i irytowala strasznie raczej juz nie kupie kolejnych. Podobnie jest z plynem do higieny intymnej - po latach stwierdzam ze nie jest to konieczny wydatek. I tak pozostanę przy balsamie lub olejku do ciala i zelu pod prysznic ;)

    p.s. oczywiscie jesli cos dostaje w prezencie to uzywam. Mam wrazenie ze niektore firmy tylko chcą zarobić na mamach wmawiajac im ze musza uzywac specjalnych kosmetykow ktore czesto sa bardzo drogie i wcale nie lepsze. Wystarczy wg mnie czytac sklady - nie uzywac nic z kwasem salicylowym, retinolem, witamina a oraz olejem z bergamotki plus jeszcze pare innych skladnikow dla swietego spokoju sumienia- ale to tylko moja opinia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda. Ceny 'mamowych' kosmetyków czasami przyprawiają o zawrót głowy, a często bywa tak, że nic specjalnego w tym produkcie nie ma. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej drogerii i dostać oczopląsu.
      U nas w tej chwili 39 tydzień + 5 dni i na chwilę obecną też nie mam żadnego rozstępu, ale podejrzewam, że gdyby nie ta rossmannowa oliwka, nie byłoby tak kolorowo, bo z typowego chudzielca 48 kg przytyłam 14 kg i moja skóra już praktycznie od 2 - 3 miesiąca rozciągała się bardzo intensywnie. Podejrzewam, że mogłabym nie używać nic poza tą oliwką i też byłoby dobrze, ale skoro dostałam w prezencie, to tak jak piszesz używałam i całkiem dobrze mi się wszystko sprawdziło.
      BTW mam jeszcze jeden całkiem inny komplet kosmetyków dla mam, którego nie ruszyłam :)))
      Jedyne z czym się nie zgodzę w moim przypadku to jest ten płyn do higieny intymnej. Generalnie miałam spory problem z infekcjami, podrażnieniami i póki nie używałam tego płynu (który porzuciłam dawno ze względu na cenę), to męczyłam się niemiłosiernie. Cieszę się, że zbierasz tylko dobre bakterie i masz ten wydatek z głowy :D

      Usuń
  2. Ciekawy post :) mam nadzieje ze kiedys mi sie przyda! :)
    Dodaje do obserwowanych i zapraszam na nowa recenzje:)

    OdpowiedzUsuń
  3. póki co temat mnie nie dotyczy, ale na pewno wiele osób może się wypowiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale Olejek dla mam z Babydream ma szerokie zastosowanie, więc bardzo polecam nawet Tobie :)

      Usuń
  4. Szczerze to się przeraziłam gdy napisałaś o tych wyrzutach AZS na twarzy i ciele ....
    Dobrze, że ten krem dla osób chorych na łuszczycę Ci pomógł - na to pękająca skórę powiek i nie tylko...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie było to przyjemne. Wyrzuty AZS miałam wcześniej, ale nigdy z takim nasileniem. Skóra nad uchem potrafi mi pękać do tej pory ;)

      Usuń
  5. Dodaję post do ulubionych, bo w ciąży nie jestem, ale może kiedyś się przyda :D Muszę spróbować ten Mediderm, bo czasami mam okropny problem z pękającą skóra na dłoniach, dzięki i życzę wszystkiego dobrego. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Medider stosuje się nawet u dzieci, więc to naprawdę fajny krem :)

      Usuń
  6. Mimo, że w ciąży nie jestem to chętnie wypróbowałabym ten krem do biustu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, jest bardzo przyjemnym kosmetykiem :)

      Usuń
  7. Fajny wpis, myślę, że w przyszłości może się przydać:)
    Wiele też zależy od genów, znam dziewczyny, które systematycznie smarowały się przeróżnymi mazidłami i miały rozstępy ale znam i takie które nie robiły NIC i nie miały najmniejszego śladu po ciąży:) Moja siostra np. stosowała najzwyklejszą oliwkę dla dzieci po 3-5 razy dziennie i efekty były takie, że rozstępów nie ma prawie w ogóle, poza kilkoma cieniutkimi:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego też wspomniałam o tym w moim podsumowaniu, bo mam koleżanki w ciąży, które wariowały z wieloma produktami w czasie ciąży i efekt był praktycznie żaden, a rozstępy jak się pojawiały, tak się pojawiają do tej pory ;)

      Usuń
  8. Pomimo tego, że nie jestem w ciaży mam ten krem z pharmaceris na rozstępy. Co prawda dopiero zaczynam jego używania, ale mam nadzieje że się sprawdzi :) No i z chęcią wypróbuję ten krem do biustu, przyda się :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, że ten krem do biustu był używany przez dziewczyny, które nie były w ciąży i były zadowolone :)

      Usuń
  9. W ciąży nie jestem i jeszcze dłuuugo nie będę, ale serię kosmetyków Emolium stosuję regularnie, bo taki ze mnie okropny suchar, że zimą tylko te produkty są w stanie mnie uratować ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja się zastanawiam jak będzie wyglądała moja skóra po ciąży i czy znów na skutek szoku hormonalnego dostanę kolejnego wyrzutu sucharków ;)

      Usuń
  10. Ja w ciąży używałam tylko oliwki BD :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po uśmiechu stwierdzam, że również i u Ciebie się sprawdziła :)

      Usuń
  11. Czyli warto pamiętać o tej oliwce ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Na przyszłość mi się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Dodałam sobie ten wpis w zakładki "przydatne", jeszcze mamą nie jestem, ale kto wie co czas najbliższy pokaże? :) Tak czy siak, lista kosmetyków idealnych dla mamusiek może być przydatna, jak nie dla mnie, to zawsze mogę polecać je znajomym :)

    PS. Kochana, właśnie dlatego przedstawiłam tego drinka w wersji bezalkoholowej dla osób takich, jak Ty :) Nie każdy musi chcieć i lubić procenty, a wersja "light" wygląda i smakuje równie smacznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też mam taką kategorię w zakładkach i zapisuję sobie "coś na przyszłość" :)

      ---

      Wiem, że bezalkoholowe wersje też wyglądają kusząco i tak też smakują, ale po tak długim czasie moja wyobraźnia działa :D

      Usuń
  14. Super post ! Kiedyś do niego wrócę ; )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że coś Ci się z niego przyda :)

      Usuń
  15. Będę pamiętała o oliwce Baby Dream i mam nadzieję, że już niedługo będę jej potrzebować :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  18. Cudowna jest ta oliwka Babydream dla mam, u mnie zawsze jest w łazience :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie też jest już od jakiegoś czasu, zanim jeszcze byłam w ciąży :)

      Usuń
  19. Taki wpis na pewno przyda się przyszłym mamom! Jak widać ta oliwka z Rossmanna jest dobra i na skórę i na włosy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potwierdzam! Na włosach też się sprawdza :)

      Usuń
  20. Wrócę do tego postu kiedyś mam nadzieję :) Pozdrawiam i życzę Ci miłego dnia :***

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Mam na imię Aneta i czytam wszystkie komentarze, które zostawiacie. Chętnie na nie odpowiadam, jeśli tylko mam czas :)

Przyznaję, że usuwam spam :)

Jeśli chcesz napisać do mnie całkiem prywatnie, korzystaj z maila: espe.blog@gmail.com

Pozdrawiam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
50% rabatu na ponad 100 tytułów!